درباره ما
موسسه هیات امنایی نگهداری فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست

درباره خیریه گلستان علی (ع)

درباره خانواده گلستان علی(ع)

 

موسسه گلستان علی(ع) به عنوان بزرگترین مجموعه نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در ایران فعالیت دارد.

این مجموعه دارای نه خوابگاه نگهداری است؛ که از سنین سه سال تا دوران دانشجویی، ویژه دختران و پسران آفتاب در شهر مشهد، در جوار حضرت ثامن ضامن در حال فعالیت می باشد.

از پروژه های مهم مجموعه گلستان علی(ع) میتوان به پروژه بزرگ دهکده گلستان اشاره کرد؛ که با زمینی بیش از ۲/۵ هکتار در حال ساخت است. این پروژه ملی و فراملی، ویژه استعدادیابی و پرورش استعداد های کودکان بی سرپرست و بد سرپرست تحت نظارت بهزیستی در حال احداث می باشد.

گلستان علی (ع) دارای دو مهد‌کودک ویژه نگهداری فرزندان مادران سرپرست خانوار با هدف ایجاد فرصت شغلی است.

از دیگر فعالیت های این مجموعه می توان به مدرسه خیر ساز (مدرسه افشار نژاد) اشاره کرد؛ که با هدف تربیت تمام ساحتی در خدمت جامعه آموزش و پرورش است.

گلستان علی(ع) دارای دو دفتر، یکی در مشهد الرضا و دیگری در پایتخت ایران، تهران میباشد.

هدف دفاتر مرکزی ارائه خدمات بیشتر به فرزندان و کودکانی است؛ که نیازمند حمایت ما هستند. همچنین دفاتر گلستان علی(ع) راهی شفاف برای ارائه خدمت و گزارش عملکرد به مردم و خیرین گرامی می باشد.

گلستان علی(ع) امروز چراغی روشن و روزنه ای امید بخش، برای همه کودکانی است؛ که با مهربانی و صبوری، قلب های رئوف شما را به نظاره نشسته اند.

پس بیاید باهم برایشان کاری کنیم.

هجده سال است که از سال ۱۳۸۳ آستین همت بالا زده ایم؛ ولی معتقدیم در همه این سالها بدون حمایت مردم شریف ایران هیچ کاری انجام نمی شد؛ پس هنوز هم بر همان عهد که بستیم استواریم.

ما آماده ایم که باهمدلی شما و قلب های مهربانتان گامی برای فرزندان این سرزمین برداریم.

تاریخچه و نحوه تاسیس

در سال ۱۳۸۳ کمتر کسی تصور می کرد گلستان علی (ع) بتواند به اهداف والای خود برسد؛ اما امروزه مؤسسه گلستان علی(ع) به عنوان بزرگ‌ترین مؤسسه نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست کشور، سربلند و سرافراز است.

۱۲ سال پیش به مناسبت عید غدیر خم، جمعی از افراد خیر و نوع دوست گردهم آمدند و با نیتی خالص و الهی پا در رکاب پدر یتیمان دنیا، حضرت علی(ع) نهادند و امروزه گلستان علی (ع) به شماره ثبت ۱۵۶۵ و دارای پروانه تاسیس کشوری به شماره ۹۰۰/۹۲/۹۹۱۳۷ مورخه ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ با کمک‌ها و حمایت‌ها و افکار متعالی اعضای هیات مدیره، هیات امنا، خیران و کارکنان صدوق خود جمع زیادی از پسران و دختران را به عنوان فرزند تحت پوشش خدمات شبانه روزی قرارداده است.

گلستان علی (ع) همچنان برای رسیدن به اهداف بلند خود و دستیابی به جایگاه ایده آل تلاش می کند و همگان نیک می دانند که این مؤسسه با پیروی از یگانه ابر مرد تاریخ بشریت مولای متقیان حضرت علی (ع) در امر تعلیم و تربیت فرزندان موفق بوده است.

گلستان علی با داشتن 12 مجموعه فعال، شامل 9 خانه نگهداری، كودكان 3 تا دوران دانشجويی و دو مهدكودک و يک مركز آموزشی (مدرسه افشارنژاد)، بزرگ ترين موسسه هيئت‌ امنايی نگهداری از كودكان بی سرپرست و بد‌سرپرست ايران مي‌باشد؛ كه در سال 1384 با مجوز رسمی از سازمان بهزيستی كشور تاسيس شد. اين موسسه با هدف ايجاد آرامش و رفاه، امنيت، نگهداری و آموزش كودكان بی سرپرست و بدسرپرست در توسعه و ايجاد سيستم‌های حمايتی از كودكان و بهبود زندگی آنان پيشگام ميیباشد و در قالب طرح سلامت اجتماعی، در حوزه پيشگيری صدها خانواده و كودكان آن‌ها را نيز به صورت مستقيم و غيرمستقيم تحت پوشش خود قرار داده‌است. موسسه گلستان علی تلاش دارد تا با گسترش برنامه‌های گوناگون همانند آموزش، پرورش، تغذيه مناسب، مشاوره، بهداشت، ورزش و تحصيل برای كودكان و خانواده‌های آنان زندگی آن‌ها را متحول سازد.

يکی از فعاليت‌های مهم مجموعه، پروژه ملی ورزشی _ فرهنگی _ آموزشی گلستان علی(ع) است كه به منظور شناخت و پرورش استعدادهای كودكان بی سرپرست در حال ساخت می‌باشد

فرزندان گلستان علی (ع)

تا كنون پس از ورود فرزندان در گلستان علي(ع) و رسيدگی در كليه امور طی سال‎ها‌ی متمادی( آموزشی، پرورشی، ورزش و بهداشتی و …) همواره فرزندان گلستان علی به دست‌آورد‌های آموزشی، ورزشی و هنری نائل می‌آمدند. واگذاری فرزندان از كانال بهزيستی طی يک يا دو سال گذشته بيشتر شامل كودكانی با اختلالات روانی خاص، تالاسمی ماژور، كم بينايی شديد،اختلالات گفتاری و ناشنوایی، بيش فعالی و بيماری‌های خاص جسمانی مانند: صرع، پيوند كليه، دياليز و … بوده است كه متاسفانه در آينده نزديک با توجه به كودكان ورودی جديد با توجه به موارد گفته شده چشم انداز خوبی متصور نيست.

تمام اين فرزندان دچار آسيب و مشكلات عديده‌ای هستند. از وضعیت درسی و نداشتن شناسنامه گرفته تا مشکلات پزشكی و مشكلات جدی تر مانند: اقدام به زدن آسيب بدنی، آزردن خود و …

بی شک وظيفه، هنر و رسالت ما كمک به فرزندان عزيز می‌باشد. سابقاً فرزندان در كنار تمام موارد و مشكلاتی كه داشتند جذب هنر و حرفه خاص می‌شدند؛ مانند: داشتن 12 فرزند مدال آور، فرزندانی كه تابلوهای نقاشی‌شان زينت بخش بسياری از خانه ها بود.

اكنون زمان زيادی از انرژی و پتانسيل اين خانه‌ها صرف وقت گرفتن از متخصص و پزشک بردن و هماهنگی‌های آموزشی جهت فرزندان بازمانده از تحصيل، ديرآموزان، تهيه سمعک و غيره می‌گردد. با توجه به اعلام ظرفيت اين خانه‌ها، متاسفانه فرزندانی به جمع ما آمدند كه تماماً دارای مشكلات كليدی هستند. بستری فرزندی با مشكلات صرع و افسردگی حاد، سه فرزند كر و لال كه ما هيچ تخصصي در  جهت ارتباط با آنها نداريم، فرزندی با مشكلات صرع و تحصيلی با سن زياد. فرزند صرعی ديرآموز ديگری كه در مركز سمنان قادر به نگهداری وی نبوده‌اند. فرزندان ديرآموز ديگری كه ما مجبور بوده‌ايم با صرف هزينه هاي زياد در غير انتفاعي و مدارس مخصوص ثبت نام نماييم.

 

طرح ها و کمپین ها

طرح سلامت اجتماعی

یکی از برنامه های مهم گلستان علی(ع)، با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اجرای طرح توانمند سازی خانواده‌های کم برخوردار در مناطق محروم می‌باشد.

پویش نذر برکت

شعار این طرح با عنوان (سفره بی نان هرگز ) می باشد در این طرح با همکاری اتحادیه صنف نانوایان مشهد و سایر ارگان های مرتبط به توزیع نان رایگان در بین اقشار کم برخوردار و نیازمند در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد پرداخت شده است .

 کمپین از خاکی تا چمن

با حضور جناب آقای جواد خیابانی و تیمی  از شبکه ورزشی در مشهد، به بهانه جام جهانی 2022 با هدف استعداد یابی کودکان با استعداد حاشیه شهر و مناطق محروم در زمینه های ورزشی، بخصوص فوتبال شروع به فعالیت کرده است؛ که در آغاز با پویش اهدای توپ های رنگی در بین کودکان حاشیه شهر در جهت لبخند بچه ها آغاز به کار کرده است.

کمپین آرزوها

کمپین برآورده کردن آرزو های کودکان مناطق محروم ایران با کمک و حمایت خیرین خانواده بزرگ گلستان علی (ع) با برنامه هایی از جمله: نمایشگاه آرزو های مصور کودکان

این طرح ها با استفاده از روش ها و شاخص های آزمایش شده جهانی، در زمینه های بهزیستی با بومی سازی آن متناسب با فضای شهر در حال اجرا می باشد.

درباره ما

بنیانگذار و مدیرعامل گلستان علی(ع)

سید حمید رضازاده، بنیان گذار و مدیر‌عامل موسسه گلستان علی (ع)، بیش از سی سال فعالیت در حوزه اجتماعی در رابطه با کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست که از سال ۱۳۸۳ با آشنایی سازمان بهزیستی درصدد تاسیس موسسه خیریه برآمده و در نهایت در سال ۱۳۸۴ با مجوز رسمی سازمان بهزیستی اولین خانه نگهداری افتتاح و در حال حاضر ۹ خانه نگهداری، یک مجموعه آموزشی و برای اولین بار در کشور یک پروژه استعدادیابی در حال ساخت و صدها خانواده دارای فرزند تحت پوشش در کارنامه خود دارند.

,,
سخن مدیرعامل گلستان علی

با عرض احترام و تشکر خدمت تمام عزیزانی که از ابتدای تاسیس این موسسه ما را مورد حمایت خود قرار داده اند، از تمامی مسئولین، خیرین و خادمین افتخاری محترمی که از آغاز کار در کنار ما بوده و در پیشبرد اهداف موسسه با حمایت های مادی و معنوی خود، ما را یاری نموده و با انتقال تجارب و رهنمودهای ارزنده موجب شکوفایی روزافزون موسسه شده اند و در توسعه فرهنگ کمک به دیگران همواره در کنار ما بوده اند.

اعضا هیات مدیره

درباره ما
رییس هیات مدیره و بنیان گذار و مدیرعامل موسسه گلستان علی (ع) و رئیس هیات مدیره مراکز نگهداری شبه خانواده خراسان رضوی
جناب آقای سید حمید رضازاده
درباره ما
عضو اصلی هیات مدیره و خزانه دار موسسه – مدیریت مجموعه شکوفا شمال شرق
جناب آقای مجتبی شکفته
درباره ما
عضو اصلی هیات مدیره – سردفتر محضر 77
جناب آقای اصغر تشکری بهشتی
درباره ما
بازرس علی البدل هیات مدیره – بازرگان
جناب آقای سید محمد لاجوردی
درباره ما
عضو اصلی هیات مدیره – مددکار زندان
جناب آقای حسین صبور جنتی

اعضا هیات امنا

درباره ما
معاون رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
جناب آقای دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی
درباره ما
رئیس اتاق اصناف مشهد
جناب آقای مهندس محمود بنانژاد مشهدی
درباره ما
مدیریت مجموعه کاسپین، مانگو و پالپ
جناب آقای رضا محمودزاده وزیری
درباره ما
مدیریت شرکت کامپیوتری پاژ
جناب آقای مهندس سعید شیعه
درباره ما
سردفتر محضر 77
جناب آقای اصغر تشکری بهشتی
درباره ما
نمایندگی تویوتا الهی
جناب آقای امیر الهی