خیر و نیکوکار گرامی زنده یاد ابوتراب نفیسی

خیر و نیکوکار گرامی زنده یاد ابوتراب نفیسی

زندگی نامه خیر و نیکوکار گرامی زنده یاد ابوتراب نفیسی

دکتر ابوتراب نفیسی فرزند مرحوم «عبدالمهدی»، به سال ۱۲۹۳ ه ش، در قریه «پورده سیرون»، در سفلای اصفهان به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در مدت سه سال و نیم تمام کرد و در سال ۱۳۱۰ از دبیرستان «سعدی» اصفهان فارغ التحصیل شد. سپس وارد دانشکده پزشکی «دانشگاه تهران» شد و، در سال ۱۳۱۶، با رتبه ممتاز از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

دکتر نفیسی، پس از گذراندن خدمت وظیفه سربازی در اصفهان، متصدی درمانگاه «کازرونی» این شهر شد و در سال ۱۳۲۵ به سمت دانشیار رشته «گیاهشناسی» آموزشگاه عالی بهداری انتخاب شد. در سال ۱۳۲۷، به سمت دانشیاری رشته «بالینی داخلی» و «قلب و عروق» آموزشگاه عالی بهداری و دانشکده بهداری منصوب شد؛ و سپس رئیس بخش داخلی شد و در نهایت نیز، در سال ۱۳۳۶، به استادی در رشته بالینی داخلی نایل شد.

ایشان موسس دانشگاه اصفهان و استاد زمانه خود بود که نه تنها دارای مقام والای علمی است بلکه علم و فراست استاد زبان زد زمانه خود بوده است .
دکتر نفیسی در سالهای ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۸ رشته تکمیلی «قلب» را در دانشگاه «هاروارد» گذراند و توانست در رشته قلب و عروق تخصص بگیرد. در پی آن، برای کارهای مطالعاتی و شرکت در همایش های علمی، به نقاط مختلف جهان سفر کرد.

هوش تدین و تخصص از ویژگی های این مرد بزرگ می بود که بیشترین اوقات فراغت خود را به مطالعه می پرداخت به طوری که معلومات پزشکی این استاد همواره به روز می بود . مدرسه سازی را بهترین الباقیات و صالحات می دانست و منزل شخصی خود را جهت ایجاد مدرسه استثنایی اختصاص داد که در کنار سایر کتب تالیفی خود به رستگاری دست یابد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *