خیر و نیکوکار گرامی زهرا نظام مافی

خیر و نیکوکار گرامی زهرا نظام مافی

زندگی نامه خیر و نیکوکار گرامی زهرا نظام مافی

زهرا سلطان عزت ‏‌السلطنه، دختر رضا قلی‌خان نظام‌ ‏السلطنه و خدیجه سلطان خانم دختر میرزا رضا آشتیانی در سال ۱۳۱۲ متولد شد. وی در سال ۱۳۲۹ با پسر عبدالحسین میرزا فرمانفرما یعنی عباس میرزا سالار لشکر از بطن عزت ‏‌الدوله دختر مظفرالدین شاه پیمان زناشویی بست.

آنچه که پس از مرگ شوهر بر زهرا سلطان گذشت، زندگی آشفته و پررنجی بود که بخشی به واسطه‏ قهر روزگار و بخشی نیز به واسطه‏ ظلم رضاشاهی بر وی و فرزندانش رفت. با وجود همه سختی‏‌ها و دشواری‏‌های پیش رو و با این که او در ادامه‏ کارهای انسان‌ دوستانه‏ از زندگی مرفه خود جدا ماند، با جّدیت و انگیزه ه‏ای قوی‏‌تر به افراد دردمند و بی‏‌سرپرست توجه کرد.

وی در طول سال‏‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۹، تعداد زیادی از اطفال مستمند، بی‏‌سرپرست و بی‏‌خانمان را تحت تکفل خود گرفت. پسرهایی را که قبول حضانت کرده بود، پس از رسیدن به سن بلوغ و فراگرفتن کارهای فنی در بازار کار به شغلی واداشت و دختران را هم تشویق به یادگیری فنون خانه‏‌داری کرده و پس از تهیه‏ جهیزیه‌‏ای آبرومندانه آن‌ها را راهی خانه‏ بخت می‌‏کرد. اغلب این کودکان کسانی بودند که بر اثر وقوع زلزله‏ خانمان‏ سوز بوئین‌زهرا بی‌‏یاور مانده بودند، هر چند تعدادی از آن‌ها با مادرانشان نزد وی زندگی می‌‏کردند، تحت سرپرستی و مراقبت زهرا سلطان قرار گرفتند.

علاوه بر نگهداری ایتام و بی‌‏سرپرستان، آنچه که نام زهرا سلطان نظام مافی را بلندآوازه کرد، اهتمام وی به ساختن مسجد، کتابخانه و مدارس مختلف در شهرهای متعدد، به ویژه ایجاد آموزشگاه‏‌های حرفه‏‌ای بود. او این امور خیر را از محل درآمد املاک موروثی شخصی‏ خود و با وجود سطح پایین اقتصاد خانوادگی پایه‌گذاری کرده و موقوفاتی را نیز بر آن‌ها اضافه نمود.

موقوفات خیر و نیکوکار گرامی زهرا نظام مافی

از جمله این موقوفات می‌توان به احداث و اهدای یک باب دبستان در قریه‏ قره‏‌ورن شهرستان میاندوآب به صورت بلاعوض و با مصالحه به اداره‏ فرهنگ وقت آن شهرستان اشاره کرد. همچنین، اهدای کمک‏‌های مالی به منظور ساخت بیمارستان عباسی در شهرستان میاندوآب در سال ۱۳۳۳ هـ.ش و واگذاری پنج هزار متر مربع و دو میلیون ریال وجه نقد به وزارت فرهنگ وقت به سرپرستی دکتر مهران، به منظور تأسیس مؤسسه‏‌ای تعلیماتی در سال ۱۳۳۸ هـ.ش در قریه‏ مهرآباد تهران و احداث و وقف دبیرستان زهرا نظام مافی و تکمیل کلاس‌های آن در سال۱۳۴۰ هـ.ش در ناحیه ‏۱۱ تهران از دیگر امور خیریه‌ای است، که از زهرا سلطان به یادگار مانده است.

ایجاد و وقف مرکز بهداشتی و درمانی زهرا نظام مافی، وقف آموزشگاه حرفه‏‌ای مخصوص ناشنوایان و لال‏‌ها، تأسیس و وقف ورزشگاه ویژه‏ معلولان و بانوان کشور با مساحتی بالغ بر ۴۸۲۳ متر مربع در سال ۱۳۴۴ هـ.ش در شهر تهران، تأسیس و وقف مسجد امیرالمؤمنین‌(ع) در زمینی به مساحت بالغ بر ۱۲۵۶ متر مربع، تأسیس و وقف مدرسه‏ حرفه‏‌ای دخترانه در سال ۱۳۴۶ هـ.ش در خیابان مهرآباد تهران نیز در کارنامه امور وقفی و خیریه زهرا سلطان قرار به چشم می‌‏خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *